Amerikan Ördeği Özellikleri, Yumurtası, Renk Çeşitleri

19.03.2022
26
REKLAM ALANI
Amerikan Ördeği Özellikleri, Yumurtası, Renk Çeşitleri

Amerikan ördeği, Meksika, Orta ve Güney Amerika’ya özgü popüler, büyük bir ördek cinsidir. Amerikan ördeği, yeşilbaş ördekten elde edilmeyen tek evcil ördek cinsidir. Her ne kadar ördek dense de aslında o tamamen farklı bir su kuşu türüdür. Ördek familyasına yakın kuzen denebilir. Bilimsel adı “Cairina Moschata“dır.

Ördek ırklarının hepsi yeşilbaş ördekten türemiştir. Fakat Amerikan ördeği böyle değildir. Amerika Kıtası keşfedilmeden çok önce yerliler tarafından evcilleştirilmiştir.

REKLAM ALANI

Amerikan ördeği, ilk olarak 1874’te Amerikan tavukçuluk birliği mükemmellik standardına siyah, mavi, çikolata ve beyaz renk çeşitleri ile dahil olmuştur. 1954 yılında İngiliz su kuşları standartlarına dahil edilmiş 9 farklı renk çeşidi vardır.

Günümüzde Amerikan ördeği popüler bir et kuşu olmasının yanısıra evcil hayvan olarak ve hatta sergi kuşu olarak beslenmeye başlanmıştır. Tüm dünyada mevcuttur ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yabani Amerikan ördekleri bulunmaktadır.

Amerikan Ördeği Özellikleri

Amerikan ördeği ağır bir ördek olarak sınıflandırılır. Bütün Amerikan ördekleri geniş yassı bir kuyruğa ve uzun tırnaklara sahiptir. Yerli ördek türlerinin neredeyse iki katı büyüklüğündedir. Yetişkin erkek Amerikan ördeği ortalama 86 cm iken dişi ördekler 64 cm civarında olmaktadır. Kanat açıklıkları 140-155 cm arasında değişmektedir. Ağırlıkları ise 4 kiloya kadar çıkabilmektedir.

Vahşi erkek Amerikan ördeğinin başından ensesine doğru kısa tepeleri bulunur. Gagaları soluk pembe renkli ve siyah beneklidir. Yüzündeki çıplak ten de siyahımsıdır. Bacakları ve ayakları siyahımsı, gözleri sarımsı kahverengidir. Dişiler erkeklere nispeten küçüktür, tepesiz başları ve tüylü yüzleri vardır.

Evcil Amerikan ördekleri yaban ördeğine benzeyebilir. Pek çok renk çeşidi bulunmaktadır. Siyah, Mavi, Bronz, Çikolata, Lavanta, Alaca (karışık renkli herhangi bir beyaz), Dalgalı, Beyaz ve daha birçok pastel renk (ancak bunlar çok nadir). Siyah, Mavi, Çikolata ve Beyaz renk çeşitleri Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardı tarafından kabul edilmiştir.

Evcil dişi Amerikan ördekleri ortalama ağırlığı 2.7-3.6 kg gelmektedir. Erkek Amerikan ördekleri ise 4.6-6.8 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Hatta bazen erkek ördeklerin 8 kg oldukları gözlemlenmiştir.

Amerikan ördeği et verimi yüksek bir ırk olmasından daha çok eti için beslenmektedir. Etinin lezzeti ve kalitesi çok meşhurdur. Ayrıca evcil hayvan ve süs kuşu olarak besleyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

Kuluçka dönemleri dışında oldukça uysal ve sakin kuşlardır. Evcil ördek cinsleri arasında en sessiz olanı Amerikan ördeğidir. Çok iyi uçma kabiliyeti vardır. Bu yüzden kanatlarının kırpılması gerekebilir. Özellikle dişiler uzun mesafelere uçabiliyor. Erkekler ağırlıklarından ötürü pek uzağa uçamıyor.

Amerikan ördeği yetiştirmek için büyük bir su kaynağına ihtiyacınız yoktur. Genellikle diğer ırklar kadar yüzmüyorlar çünkü yağ bezleri gelişmiş durumda. Günlük yiyeceleri böcekler, balıklar, yapraklar, kökler, tohumlar, gövdeler, sürüngenler ve küçük memelilerden oluşur. Çok hızlı büyüyen ördek cinslerinden değildir. Tamamen olgunlaşması bir yılı bulmaktadır. Eti için beslenildiğinde daha erken yaşlarda kesime hazır hale gelmektedir.

Erkek ördekler çiftleşme mevsiminde çok saldırgan olur. Dişiler genellikle 8-16 büyük beyaz yumurta sonrasında 35 gün boyunca kuluçkaya yatar.

Amerikan Ördeği Cins Bilgileri

Cins Adı: Misk Ördeği, Barbary ördeği veya Musco ördeği. Dünyanın farklı yerlerinde Amerikan ördeğinin birçok ismi var.
Bulgarca: Мускусна патица
Katalanca: Ànec mut
Danimarkaca: Moskusand
Hollandaca: Muskus eend
Estonyaca: muskuspart
Fransızca: Canard de Barbarie, Canard musqué
Fince: Myskisorsa
Almanca: Moschusente
İzlandaca: Moskusönd
İtalyanca: Anatra muschiata, Anatra muta
Japonca: Nobariken
Litvanyaca: Muskusinė antis
Norveçce: Knoppand
Portekizce: asa-branca, cairina, gamaleão, pato, pato-bravo, pato-bravo-verdadeiro, pato-crioulo, Pato-do-mato, pato-picaço, pato-selvagem
İspanyolca: Bragado, Pato criollo, Pato negro, Pato Real, Pato real o negro
İsveçce: Myskand

  • Cins Amacı: Et, Süs, Hobi
  • Mizaç: Aktif, sakin, dikkatsiz, mükemmel yem bulucu ve anneler
  • Ağırlık: Erkekler 4.6-6.8 kg, dişiler 2.7-3.6 kg
  • İklim Toleransı: Tüm iklimler
  • Yumurta Rengi: Beyaz
  • Yumurta Ağırlığı: 65-85 gram
  • Yumurta Verimi: 60-100
  • Renk Çeşitleri: Siyah, Mavi, Bronz, Çikolata, Lavanta, Alaca (karışık renkli herhangi bir beyaz), Dalgalı, Beyaz ve daha birçok pastel renk (ancak bunlar çok nadirdir).

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar