Çin Bıldırcını Özellikleri, Renk Çeşitleri, Yumurta Verimi

03.04.2022
10
REKLAM ALANI
Çin Bıldırcını Özellikleri, Renk Çeşitleri, Yumurta Verimi

Çin bıldırcını; Düğme, Kral, Mavi Bıldırcın isimleriyle de anılmaktadır. Diğer bıldırcın türlerine göre daha canlı renklere sahiptir. Dünya üzerinde 10 farklı alt türü bulunmaktadır. Erkek Çin Bıldırcını, mavi, kahverengi, gümüş, kestane rengi, koyu kahverengi ve siyah gibi birçok renkte olabilir. Turuncu renk bacakları ve ayakları vardır. Dişisi fiziki olarak erkeğe benzer ancak erkek gibi canlı renklere sahip değildir. Kafes ortamında 13 yıla kadar yaşadığı olmuştur ancak günümüzde ortalama 3-6 yıl yaşamaktadır. Dünyanın en küçük bıldırcını türü olarak bilinir.

Çin Bıldırcını Özellikleri

Çin bıldırcını, renkli tüylere sahip çok güzel bir kuştur. Kahverengi, mavi, koyu kahverengi, bordo, gümüş ve siyah gibi birçok renk çeşitlerine sahiptir. Ayakları ve bacakları turuncu renktedir. Diğer birçok av kuşu gibi yerde gezinen ve zor hava şartlarına uyum sağlayabilen bir yapıya sahiptir. Dişi çin bıldırcını görünüş olarak erkek bıldırcından daha sade renklere sahiptir. Yetişkin çin bıldırcını vücut uzunluğu 14 cm civarındadır. Ortalama vücut ağırlıkları ise 50 gramdır.

REKLAM ALANI

Çin bıldırcını, dayanıklı, aktif ve uzun ömürlüdür. Ortalama 3-6 yıl yaşamaktadır ancak 13 yıla kadar yaşayanlar da olduğu görülmüştür. Doğal şartlar altında kuluçka öncesi 5 ila 13 yumurta yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi yaklaşık 18 gündür. Fakat kafes ortamında yıllık 150 yumurta verimi gösterebilirler. Yumurta rengi krem-kahverengi tonlarda ve üzerinde hafif benekler olmaktadır. Yumurta ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır.

Çin bıldırcını, yıllardır beslenmesi ve üretimi çok popüler olan bir bıldırcın cinsi olmuştur. Satın alma, besleme ve bakım masrafları çok düşük canlılardır. Birçok bıldırcın severin zevkle beslediği bir türdür. Diğer bıldırcın türlerine nispeten küçük oluşları ve renk çeşidinin fazlalığı tercih sebebi olmalarına neden olmuştur. Daha çok hobi amaçlı beslenen bir ırktır. Zira ne et verimi fazla ne de yumurta ağırlıkları fazladır. Bu da çin bıldırcınını ticari bir ırk olmaktan kurtarmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar