Çin Kazı Özellikleri, Yumurta Verimi, Cinsiyet Ayrımı

19.03.2022
33
REKLAM ALANI
Çin Kazı Özellikleri, Yumurta Verimi, Cinsiyet Ayrımı

Çin Kazıkaz türleri arasında en güzel olanı olarak kabul edilir. Uzun ve zarif boyunları vardır. Bu özelliğinden dolayı Çin kazlarına bazen “Kuğu Kazı” denmektedir. Beyaz ve kahverengi olmak üzere iki renk çeşidi vardır. Her iki renkte çok popülerdir ancak Türkiye’de daha çok kahverengi görülmektedir.

Çin Kazı Özellikleri

Saf Çin Kazı iri olmasına karşın zarif bir görünüme sahiptir. Çin Kazı 81-94 cm boyu ile Anser cinsinin en büyük kazıdır. Ortalama ağırlığı 4-5 kg’dır. Erkek ile dişi birbirine benzer ama nispeten erkek daha iridir. Erişkin Çin Kazının kanat açıklığı 160-185 cm’dir.

REKLAM ALANI

Üst tüyleri grimsi kahverengi renktedir. Büyük tüylerin kenarları daha açık renklidir. Ensesinin arkası ve tepesi, gözlerin hemen altına kadar kestane renklidir. Gaganın tabanında ince beyaz bir çizgi vardır. Uçuş tüyleri ve kanatların altı siyahtır. Kuyruk kısmı beyaz renklidir. Karın ve yanlarda bulunan koyu çizgiler dışında alt bölge soluk ten rengidir. Kendi cinsi içinde bir tek bu türün gagası tamamen siyahtır. Bazen çok koyu yeşil renk gagalı olanlar da çıkabilmekte. Bacaklar ve ayaklar ise turuncu renklidir. İrisler kestane rengindedir. Genç kazların rengi erişkinlerden daha soluktur, gagalarının dibinde beyaz çizgi yoktur ve alt kısımlarında koyu çizgiler bulunmaz. Beyaz renkli Çin Kazının bacakları, ayakları ve gagası turuncu gözleri ise mavi renktedir.

Çin Kazının en belirgin özelliklerinden birisi gagasının tepesindeki topuz şeklindeki çıkıntıdır. Bu çıkıntı 6-8 haftalıkken, yavruların cinsiyetlerini belirlemek için kullanılabilecek kadar belirgin hale gelir. Erkek Çin Kazının topuzu dişi Çin Kazına göre daha belirgin ve büyüktür.

Çin Kazı Yetiştiriciliği

Çin kazı çok verimlidir ve en iyi yumurtlayan kaz ırkı olarak kabul edilir. Ancak bunlar zayıf etli sınıfındadır. Bu nedenle et üretimi için özellikle kullanışlı değildirler. Ayrıca bir süs ırkı olarak veya koruyucu olarak da beslenebilmektedir.

Çin Kazı Yumurta Verimi

Çin kazı 7 aylıkken yumurta yumurtlamaya başlar. Ortalama yumurta ağırlığı 120 gramdır. Türkiye şartlarında ilk yıl için ortalama 40 civarı yumurta verebilmektedir. Bu rakam ikinci yıl 60 adeti görebilmektedir. Damızlık adaylarınızın sürüdeki kan değişikliğini hesaplayarak aşılama takvimine sadık kalarak bir Çin kazından 5 yıl düşüş olmadan verim alabilme imkanınız vardır. Bu ırk üzerinde gurk(kuluçka yatma) özelliği yoktur. Nadiren de olsa kuluçkaya yattıkları gözlenir. Bu yatışların bir çoğu ilk yirmi günde hüsranla biter. Çünkü sıkılıp kalkarlar ve yumurtalar heba olur.

Çin Kazı Irkı Profili

Besleme Amacı: Yumurta, Süs, Et
Belirgin Özellikleri: Çok aktif, harika yemciler, erkekler agresif olabiliyor
Cins Sınıfı: Küçük
Ağırlık: Erkeklerde 5 kg, dişilerde 4 kg
İklim Toleransı: Tüm iklimlere uyumlu
Yumurta Rengi: Beyaz
Yumurta Boyutu: Büyük 120 gram civarı
Yumurta Verimi: İyi bir mevsimde 50-60 adet
Uçuş Yeteneği: Zayıf
Renk Çeşidi: Beyaz, Kahverengi
Menşei: Çin

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar