Ancona Tavuk Özellikleri ve Yumurta Verimi

18.07.2019
39
REKLAM ALANI
Ancona Tavuk Özellikleri ve Yumurta Verimi

Ancona tavuk ırkı isminden de anlaşılacağı üzere İtalya’nın Ancona şehrine ait bir tavuk cinsidir. Ancona tavuğun atası ligorin ırkıdır. Birçok tavuğun melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu da onlara yüksek yumurta verimi ve zor şartlarda dahi yaşama tutunma özelliklerini vermiştir. Boyut olarak ligorinden biraz daha büyüktür ve siyah zemin üzerine beyaz benekleri olan bir renge sahiptir. Bir zamanlar Avrupa’da yumurta üretiminde kullanılan popüler ırklar arasındaydı. Amerika ve İngiltere’de popüler olmalarına karşın kendi doğal yaşam yerleri olan İtalya’da nadir görülmektedir.

Bu yazımızda Ancona ırkının görünümü, mizacı, yumurtası, renk çeşitleri, standartları ve daha fazlasını detaylı şekilde anlatacağım.

REKLAM ALANI

Ancona Tavuk Özellikleri

Ancona tavuğu, çoğunlukla yumurta üretimi için yetiştirilen tipik bir Akdeniz kanatlı türüdür. Bir Ancona tavuğu yılda yaklaşık 220 büyük boy yumurta bırakır. Yarkalar yumurtlamaya 5 aylıkken başlar. Ancona tavuklarının annelik içgüdüleri gelişmediğinden nadiren gurk olurlar. Çok aktif, haylaz, canlı ve dayanıklıdır.

Siyah tüylerinin uç kısmında beyaz benekleri olan bir görünüme sahiptir. Kuyrukları orak şeklinde ve kuyruk tüylerinin uçları beyaz olmalıdır. Tüylerindeki beyazlıklar yaşı ilerledikçe daha büyük bir hal alacaktır. Gözleri turuncu-kırmızı, bacaklar ve gaga sarı-siyah renktedir. Kulak lobları badem şeklinde beyaz renktedir. İbik olarak iki tür mevcuttur. Biri dik (balta ibik) diğeri gül ibiktir. Balta ibik olanın beş tane belirgin çeltiği olmalıdır. Ortalama olarak, yetişkin bir horoz 2,5 ila 2,8 kg ağırlığında ve bir tavuk 1,8 ila 2,1 kg ağırlığında olabilir.

Ancona horozlar orak şeklindeki kıvrımlı uzun kuyrukları ve balta ibikleri ile muhteşem bir görünüme sahiptir. Ancona tavukları ataları olan ligorin tavuklarına benzerlik gösterirler. Ligorin tavukları gibi Ancona tavukları da üstün yumurtlama yeteneğine sahiptir. Diğer ırklara kıyasla Ancona tavukları çok sayıda büyük beyaz yumurta yumurtlar.

Ancona Tavuk Davranış ve Mizaç

Ancona tavukları çok dayanıklı ve hareketlidir. Soğuk havalara karşı son derece dayanıklıdır. Tavuklar gurk olmadığı için kuluçka makinaları ile türetmeniz gerekmektedir. Açık alanda yayılarak beslenmeyi çok severler. Çok iyi uçucu olduklarından çit yüksekliğinizi olabildiğince yüksek tutmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Kapalı kümeslerde beslenmekten pek hoşlanmayabilirler. Genç yaşta iyi muamele ile ele alındığında uysallaşabilir ve size güvenebilirler. Ancona tavuklarının yaklaşık ömrü 8 yıldır.

Ancona Tavuk İyi Yönleri

– Çok güzel görünüme sahiptir
– Çok hareketlidir
– İyi yem bulucudur
– Genç yaşta yumurtaya başlar
– Yumurtaları büyüktür
– Arkadaş canlısıdır
– Yem/yumurta oranı iyidir
– Ekonomik bir cinstir

Ancona Tavuk Kötü Yönleri

– Haylaz ve sorumsuzdur
– Bazen susmak bilmez ve kafanızı şişirebilir

Ancona Irkı Sizin İçin Uygun mu?

Benekli tüyleri olan güzel tavuklar yetiştirmek istiyorsanız. Serbest gezen tavukçuluk işine başlayacaksanız. Aktif ve dayanıklı tavuklar yetiştirmek istiyorsanız. Çevresindeki yiyeceklerden tam faydalanan ve sürekli yiyecek arayan bir ırk istiyorsanız. Daha az yem ile daha çok yumurta almak istiyorsanız. Çabuk olgunlaşan ve diğer ırklara göre daha erken yumurtlamaya başlayan bir tavuk ırkı arıyorsanız Ancona sizin için mükemmel bir ırk olacaktır.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.