Appenzeller Tavuk Özellikleri ve Renk Çeşitleri

18.07.2019
44
REKLAM ALANI
Appenzeller Tavuk Özellikleri ve Renk Çeşitleri

Appenzeller tavuk, alışılmışın dışında yukarı doğru uzayan bir kakülü ve V şeklindeki ibiği ile dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. İsviçre’nin Kuzeydoğu Appanzell bölgesinde üretilmiş çok güzel bir tavuk ırkıdır. Yüzyıllardır hayatını devam ettirebilmiş İsviçre’nin ulusal kuşu olarak bilinir. İsviçre’nin dik yamaçlarında, dağlarında yaşamaya iyi adapte olmuşlardır. Appenzeller tavuğunu kapalı küçük bir kümese hapsetmek onlara yapılacak en büyük haksızlık olacaktır.

Appenzeller Tavuk Özellikleri

Appenzeller tavuğu görünüm olarak harika bir cinstir. Çok iyi yayılmış, sivri, vücuduna dik açıyla kesişen ve oldukça sert tüyleri olan bir kuyruğa sahiptir. İyi orantılı yuvarlak bir gövdeye sahiptir. Başının üzerindeki tüyler tepeli tavukların aksine gagasına doğru dik şekilde eğilmektedir. İbik V şeklindedir. Gözleri koyu kahverengidir. Burun delikleri geniştir. Ayaklar ve bacaklar kayrak mavisi rengindedir. Ten renkleri beyazdır. Appenzeller’de sakal ve küpe bulunmamaktadır.

REKLAM ALANI

Appenzeller tavukların kanatları diğer cinslere nispeten daha uzundur. Kulakları beyaz ve oval şekildedir. Güçlü bir gaga formuna sahiptir ve gaganın önünde etli bir topuz bulunmaktadır. Yumurtaları orta büyüklükte ve rengi beyazdır. Ağırlık olarak horozlar 2 kg, tavuklar ise 1,6 kg civarındadır.

Appenzeller Davranış ve Mizaç

Appenzeller tavukları mükemmel bir dağcıdır ve zorlu hayat şartları için ideal bir ırkdır. Horozlar ağaç üzerine çıkıp ötmeyi çok sever. Ligorin tavuğu gibi huysuz ve gergin değillerdir. Doğal yaşam içerisinde sessiz sedasız dolaşan arkadaş canlısıdır. Ama yazımın başında da belirttiğim gibi hapsedilmeye tahammülleri yoktur. Onlar dışarıda yem arayıp bulmayı, yerleri eşeleyip böcekleri avlamayı çok severler. Ekonomik bir cinstir. Yayılmasına izin verildiği sürece yiyeceklerinin büyük çoğunluğunu kendisi bulacaktır. Serbest dolaşmaya ve yüksek yerlere tüneklemeye bayılırlar.

Appenzeller Tavuk Renk Çeşitleri

Appenzeller ırkının renk olarak 5 çeşidi vardır. En yaygın olarak görülen renk Gümüş Pullu (Silver Spangled) olanıdır. Bunun dışında Altın Pullu (Gold Spangled), Güderi Pullu (Chamois Spangled), Siyah ve Mavi (Blue) renkleri vardır.

Appenzeller Irkı Sizin İçin Uygun mu?

Appenzeller beslemek istiyorsanız öncelikle sahip olmanız gereken geniş bir yaylım alanı olacaktır. Bu işi zevk için yapacaksanız hayvanınız ne kadar rahat ederse siz de o kadar zevk alırsınız. Zor hava şartlarına olan dayanıklılığı yeni başlayacak olan hobiciler açısından gayet rahatlatıcı olacaktır. Bahçenizde aktif, çok hareketli tabiri caizse ekmeğini taştan çıkaran, haylaz bir tavuk beslemek istiyorsanız en doğru seçim Appenzeller olacaktır. Ayrıca o muhteşem görünümleri ile her gördüğünüzde kendisine hayran bırakacaktır.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.