Ataks Tavuk Özellikleri

19.07.2019
49
REKLAM ALANI
Ataks Tavuk Özellikleri

Ataks (Atak-s) tavuk ırkı, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş ilk yerli ticari hibrit tavukcinsidir. Salma tavukçuluk sektörünün son yıllarda en popüler ırkı haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi zorlu iklim koşullarına ve hastalıklara karşı diğer ırklara nispeten son derece dayanıklı oluşudur. Ataks tavuk, Rhode Island Red (RIR) ve Plymouth Rock ırklarının melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Buradan her RIR ve Plymouth Rock cinsi eşleşmesinden Ataks cinsi elde edilir çıkarımı yapmak yanlıştır. Çünkü bu yıllarca süren planlı programlı eşlemeler sonucu elde edilmektedir. Atak-s kelimesinin sonundaki “s” harfi siyah renk anlamına gelmektedir. Atak isimli tavuk cinsinin rengi ise kahverengidir. Atak-s cinsi hakkında bilmek isteyeceğiniz detaylı tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Ataks Tavuk Genel Özellikleri ve Mizacı

Ataks, çok aktif ve yem bulmayı seven, meraklı bir cins olması nedeniyle doğal yumurta üretimi, salma tavukçuluk ve organik yumurta üretimi için son derece uygundur. Ataks tavuk yiyeceğini arayarak bulmaktan çok mutlu olur. Hibrit bir ırk olmasına rağmen köy tavuğu gibi gezerek ve yayılarak kursağını doldurabilir.

REKLAM ALANI

Yıllık ortalama 300 yumurta verimi ile gayet tatminkar bir performans sergiler. Yumurta ağırlığı yıllık yumurta sayısına oranla ortanın üstüdür, ortalama 65 gramdır. Yumurta rengi kahverengi ve krem tonlarındadır. Salma tavukçuluk, doğal yumurta üretiminde yıllık yumurta sayısı 270 civarındadır. Tabi ki bu sayı iklim, besleme ve bakım şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Ataks tavuk günlük yem tüketimi 120-130 gramdır. Bu rakam yem rasyonunuzun kalitesine, besleme, bakım ve kümes koşullarına göre değişiklik gösterir.

Ataks Tavuk Özellikleri

Yumurtlama yaşı: 19.-23. Hafta
Yumurta pik yaşı: 40.-42. Hafta
Yumurta verimi: 270-320 Adet
Yem tüketimi: Günlük 120-130 gram
Yumurta rengi: Kahverengi ve krem tonlarında
Karakter: Aktif ve sert
Canlı ağırlık: 2200-2400 gram
Dayanıklılık: Salma tavukçuluk için uygun
Yumurta ağırlığı: 62-68 gram
Renk: Boyunları bakır geriye kalan kısımları siyah

Ataks Tavuk Yumurtlama Dönemi

Ataks yarkalar yumurtlama kümeslerine 16. Haftalık yaşta taşınmaları uygun olacaktır. Bu haftadan bir hafta önce veya sonra taşınmaları çok problem olmayabilir ama kesinlikle 17. Haftayı geçirmemek gerekir. Ataks Yarkalar yumurtlama kümesine mümkün olduğu kadar kısa sürede, aynı gün içinde taşınmalıdır. Büyütme kümesinden farklı bir çevre ve ekipmanlar yarkalarda strese sebep olacaktır. Yumurtlama kümesi temiz, dezenfekte edilmiş ve kümes sıcaklığının en az 16-17 °C civarında olması sağlanmalıdır. Yarkaların ergin canlı ağırlığa, pik yumurta verimine ve maksimum yumurta ağırlığına ulaşmaları için yem tüketimlerinin hızlı bir artış göstermesi gerekir.

Ataks canlı ağırlık eğrisi
Ataks yumurta ağırlığı grafiği

Ataks Yarkaların yüklenmesi ve taşınması esnasında stresi azaltmak için dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Ataks Yarkalar taşınana kadar su içmeleri sağlanırken, sindirim sistemleri boş olmalıdır.
 • Taşıma araçları temiz ve dezenfekte edilmiş olmalıdır.
 • Taşıma araçlarında havalandırma çok önemlidir. Tüm yarkalara taze hava ulaşmalı fakat hava cereyanına maruz kalmamalıdırlar.
 • Hayvanlar taşıma esnasında mutlaka her iki bacaklarından tutularak taşınmalıdır, sıkışık yüklemeden kaçınılmalıdır.
 • Taşıma araçları mümkün olduğu kadar çabuk ve nazik şekilde taşımayı gerçekleştirmeli gereksiz gecikme ve duraklamalardan kaçınmalıdır.
 • Taşıma esnasında hava şartları göz önüne alınarak gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Yumurtlama kümesi ile iyi bir koordinasyon sağlanarak yarkalar kümese ulaştıktan sonra bekletilmeden hemen taşıma işlemi bitirilmelidir.

Taşıma esnasında Ataks Yarkalar su kaybına uğrayacaklarından, yumurtlama kümesine yerleştirildiklerinde ilk gün 20-22 saat aydınlatma yapılması ve ışık şiddetinin bir miktar artırılması yarkaların yeni kümese alışmalarına yardımcı olacaktır. Sulama sistemi mutlaka kontrol edilerek çalışıyor olması sağlanmalıdır. Yemin 4-5 saat sonra verilmesi uygun olacaktır. Atak-s Yarkalar kümese yerleştiklerinde yemliklerin boş olması suya ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Nipellere alışıp alışmadıkları kontrol edilmeli şayet sorun gözüküyorsa sulama sistem basıncı bir miktar arttırılarak nipellerden su damlaması sağlanarak dikkatlerinin çekilmesi faydalı olacaktır. Işık şiddeti yarkalar nipellere alıştıklarında normale düşürülmelidir. Uzun süre yüksek ışık şiddeti tüy çekme ve kanibalizmi tetikleyecektir.

Ataks Tavuk Irkı Artıları

 • Zor kümes şartlarına karşı
 • Her iklime uyum sağlar
 • Hastalıklara karşı dayanıklıdır
 • Salma tavukçuluk için çok uygundur
 • Organik yumurta üretimi için uygundur
 • Yerli ırk olması

Ataks Tavuk Eksileri

 • Lohman Brown cinsine nispeten geç yumurtaya başlar
 • Yumurta pik dönemine geç giriş yapar
 • 2 yaşından sonra yumurta verimi düşer
 • Yem tüketimi Lohman Brown cinsine göre fazladır
 • Sert ve hırçın mizaçlıdır

Ataks Yarka Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Atak-s Yarka alırken en çok dikkat edilmesi gereken satıcının besleme ve aşı programını tam uygulamış olmasıdır. Bu süreç ne kadar doğru sürdürülmüş ise o kadar da yumurta verimi yüksek, sağlıklı hayvanlar elde edilmiş olacaktır. Ayrıca birkaç fotoğraf veya video görüntüsüne bakarak kesinlikle sipariş vermeyin. Kimi art niyetli şahıslar göstermelik bir kümes inşa eder ve içerisine en iyi hayvanlarını yerleştirdikten sonra fotoğraf ve video çekip kim satın almak isterse o fotoğrafları gönderir. Sipariş verdikten sonra gelen hayvanların size gösterilenlerle bir alakası olmadığını anladığınızda çok geç olabilir. Maalesef kötü niyetli birçok satıcının olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Ayrıca 15 haftalık yarkayı yumurtaya hazır diyerek satabilirler. Tam yaşını ve ağırlığını gösteren takip kartlarını ve resmi evrakları kesinlikle almayı unutmayın. Hatta garanti kapsamında satış yapan firmalardan yarka alımı yapmanız çok daha iyi olacaktır.

Her canlı yetiştiriciliğinde olduğu gibi kanatlı hayvan yetiştiriciliği de çok ciddi bir iştir. Verilen ufak bir taviz tüm kümesi etkileyecek toplu ölümlere ve verim düşüklüklerine neden olacaktır. Bu olumsuzluklar işe başlamadan zarar etmenize ve dahası tüm sermayenizi alıp götürebilir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken önemli konu alacağınız yarka veya tavukların orijinal olmasıdır. 1. kan özelliği taşıyan hayvanları satın almak çok önemlidir. Zira hayvanlarınız 1. kan değiller ise istediğiniz verimi alamazsınız. Şayet cins özelliklerini bilmiyorsanız bir bilirkişiden yardım almanız iyi olacaktır.

Şunu da belirtmemde fayda var; kılavuza gelmiş yarka alsanız bile kümesinize adapte olması 4 haftayı bulabilmektedir. Hayvanlarınız gelir gelmez veya 1 hafta sonra yumurtaya başlar diyenlere lütfen itibar etmeyin. Herkese bol kazançlı günler.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.