Australorp Tavuk ve Horoz Özellikleri Standartları

17.07.2019
48
REKLAM ALANI
Australorp Tavuk ve Horoz Özellikleri Standartları

Australorp tavuk kümesinizde beslemek isteyeceğiniz hem yumurta hem de et verimi yüksek olan bir tavuk ırkıdır. Beslemesi ve bakımı kolay olduğu için acemi tavuk severler için idealdir. Australorp adını Orpington ve Avustralya’nın birleşiminden almaktadır. 1900’lü yılların başlarında Avustralyalı üreticiler tarafından İngiliz Siyah Orpingtons’dan geliştirilmiştir. Amerikan Kümes Hayvanları Birliği, 1920’lerde Amerika’ya ithal edilmelerine rağmen Siyah Australorp’u standart bir cins olarak 1929’da tanımıştır. Şimdi en iyi üretken katman ırklarından biridir. 1922-23 yıllarında, 6 adet Australorp tavuk 365 günlük periyotta tavuk başına 309.5 yumurta ortalaması ile 1.857 yumurta koydu. Tüm Avustralya’da düzenli yumurtlama yarışmaları düzenlenir ve ertesi yıl (1924) bir tavuk 365 gün içinde 347 yumurta yumurtladı. Şu anki rekor 365 günde 364 yumurta olarak duruyor. Şaşırtıcı bir başarı, özellikle de bunun tavuklar için ekstra aydınlatma olmadan yapıldığını düşündüğünüzde.

Bu yazımızda Australorp tavuk ırkının görünümü, mizacı, standartları, yumurtası, renk çeşitleri ve daha fazlasını detaylı şekilde anlatacağım.

REKLAM ALANI

Australorp Standartları

Siyah (Black), Mavi (Blue), Beyaz (White) olmak üzere resmi olarak kabul edilen üç rengi vardır. Bunların dışında resmi olarak kabul görmemiş splash, buff, wheaten laced ve gold renkleri de mevcuttur.

– Australorp sıkı, yumuşak tüyleri olan büyük ve ağır bir tavuk ırkıdır.
– Kuyruğunu yüksek taşıyan dik bir duruşu olmalıdır.
– Göğsü dolu ve derin sağlam bir gövdeye sahiptir.
– Kulaklar, yanaklar ve ibik kırmızı renk olmalıdır.
– İbik dik durmalı ve yediden fazla çentik olmamalıdır.
– Bacaklar tüysüz, siyah veya kayrak mavisidir.
– Her ayakta dört parmak vardır ve ayağının altı beyaz renktir.
– Gözler parlak jet siyahıdır.
– Gaga rengi siyahtır.
– Horozlar 4-4.5 kilo, tavuklar 3.5-4 kilo gelmektedir.
– Bantam (cüce) horozlar 1-1.2 kilo, tavuklar 0.7-1 kilo gelmektedir.

Australorp Mizaç ve Görünüm

Siyah Australorp’un tüyleri güneş ışığında parlak böcek yeşili bir görünüme bürünür.

Yürüken görkemli bir hal alırlar. Atası sayılan Orpington’dan gelen bu özellikler Australorp’a ayrı bir hava katmaktadır.

Serbest dolaşıp gezebilecekleri bir alana sahip olmaları kilo alıp yumurta verimlerini düşürmelerini önleyecektir. Zira obeziteye eğilimi olan bu ırkın hareket etmesine ciddi faydası olacaktır.

Başlangıçta biraz utangaç tavır sergileseler de onlar için yapacağınız küçük sürprizlerle peşinizden ayrılmayacak nereye gitseniz peşininzden geleceklerdir.

Australorp Yumurta Verimi

Yazımın başında da belirtiğim gibi Australorp tam bir yumurta yumurtlama makinesidir. Atalarının üretkenliğini çağımıza kadar sürdüremeseler bile şu anki australorp tavuklar yılda 250-270 yumurta yumurtlayabilmektedir. Bu da haftada yaklaşık 5 adet orta boy açık kahverengi yumurta demektir. Endüstriyel bir ortamda, aydınlatma ve beslenmeleri sıkı bir programa tabi tutulduklarında daha fazla yumurta üretebilmektedirler.

Şunu unutmamak da fayda var; yumurtlama sayısı sadece tavuk ırkının özelliği ile alakalı değildir. Bakım ve besleme koşullarının doğru şekilde oluşturulmasının etkisi çok daha fazladır.

Sahip olduğunuz Australorp hattına bağlı olarak değişebilmekle birlikte genel olarak iyi yuva bakıcıları ve anne olduklarını söyleyebilirim.

Sağlık Sorunları ve Besleme

Son derece sağlam ve sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Özel bir sağlık sorunu veya ihtiyaçları yoktur.

Düşük sıcaklık ve soğuk havalara çabuk adapte olurlar. En yaygın görülen kanatlı hayvan hastalıklarına karşı direnç gösterirler.

Cüsseli olmaları nedeniyle parazitlere karşı her zaman dikkatli ve tedbirli olmakta yarar vardır.

Onları diğer tavuk ırklarını beslediğiniz yiyeceklerle besleyebilirsiniz. Yumurtlayan tavukları fazla beslemeyin. Yumurtlayan tavukları fazla beslediğinizde, yumurta üretim hızlarını azaltacak şekilde yağlanma oluşur. Siyah Australorp tavuklarında bu durum diğer cinslere göre daha fazla görülmektedir.

Australorp Sizin İçin Uygun mu?

Bakımı kolay, bol bol yumurta bırakacak ve şu andaki sürünüze tam olarak uyum sağlayacak bir tavuk ırkı arıyorsanız Australorp sizin için çok uygundur.

İlk zamanlarda biraz utangaç olsalar da zamanla arkadaş canlısı, sevimli bir kümes arkadaşına dönüşeceklerdir. Saldırganlık göstermeyen sessiz, sakin bir cinstir. Daha agresif bir ırk ile aynı yere koyacaksanız göz kulak olmanız gerekecektir.

Özet

Australorp beslemesi keyifli bir tavuk ırkıdır.

Yeni başlayanlar için harika bir seçim olabilir. Özel bir bakım gerektirmez ve çok hızlı adapte olabildikleri için bakımları kolaydır.

İster yumurta isterseniz eti için besleyin Australorp ırkı kesinlikle her tavuk severin kümesinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar