Beyaz Holanda Hindisi Özellikleri, Et Verimi, Hindi Yetiştiriciliği

04.04.2022
7
REKLAM ALANI
Beyaz Holanda Hindisi Özellikleri, Et Verimi, Hindi Yetiştiriciliği

Beyaz Hollanda Hindisi, Amerika kökenli çok eski bir yerli hindi cinsidir. Adındanda anlaşılacağa üzere beyaz tüyleri ile tanınır. Amerika tarihinin en önemli beyaz tüylü hindi ırkı olarak bilinir. 1900’lü yılların başlarında Beyaz Hollanda Hindisi tek ticari beyaz hindi ırkıdır.

Beyaz Hollanda Hindisi’nin Hollanda ile bağlantısı, Kuzey Amerika’ya ithal edilen ve yerli kuşlarla çaprazlanan Beyaz Hollanda Hindilerinden geldiği dile getirilmektedir. Hollandalı yerleşimcilerin veya diğer Avrupalı ​​göçmenlerin Amerika’ya Beyaz hindilerle geldiği belgelenmemiş olsa da bu ihtimalin olması mümkün görünüyor.

REKLAM ALANI

Bugün dünya çapında en yaygın etlik hindi cinsi olan Geniş Göğüslü Beyaz Hindi’yi geliştirmek için 1950’lerde Geniş Göğüslü Amerikan Bronz Hindi ile Beyaz Hollanda Hindisi melezlenmiştir. Beyaz Hollanda Hindisi aynı zamanda Beltsville Küçük Beyaz Hindi cinsini geliştirmek için de kullanılmıştır.

Günümüzde Beyaz Hollanda Hindisi nadir görülen bir ırktır ve Amerika’da soyu tükenmekte olan kanatlı hayvanlar listesine dahil edilmiştir.

Beyaz Hollanda Hindisi Özellikleri

Beyaz Hollanda Hindisi genellikle Geniş Göğüslü Beyaz Hindi cinsi ile karıştırılmaktadır. Ancak Geniş Göğüslü Beyaz Hindi bu kuşlardan daha büyüktür. Beyaz Hollanda Hindisi daha küçük boyutlu göğse ve nispeten daha uzun bacaklara sahiptir. Renk olarak tamamen beyaz tüylerle kaplıdır. Tüyleri kar beyazı ve baş çoğu hindi cinsinde olduğu gibi mavili-kırmızılıdır. Püskülü siyah, gagası kemik renginde pembedir. Parmak uçları ve parmakları pembemsi beyaz, gözleri kahverengidir.

Olgun erkek Beyaz Hollanda Hindisi canlı vücut ağırlığı 16-17 kilo gelmektedir. Olgun dişi Beyaz Hollanda Hindisi ise 8-9 kilo ağırlığındadır. Çoğunlukla et üretimi için beslenen bir ırktır.

Beyaz Hollanda Hindisi zor şartlara karşı dayanıklı olmaları ile bilinir. Günümüzde nadir görülen bir hindi cinsidir. Bazen festivallerde veya gösterilerde görülebilmektedir. Diğer hindi cinslerine nispeten ufak olmalarına rağmen dış görünümlerine sebep daha çok tercih edilebilmektedir. Bazı hindiler agresif davranışlar gösterebilmekte ama çoğunlukla uyumlu bir mizaca sahiptir.

Ördek yumurtası veya çift sarılı tavuk yumurtası büyüklüğünde, krem renkli, soluk kahverengi benekli yumurtaları vardır.

Yukarıda da belirttiğim gibi Beyaz Hollanda Hindisi, Geniş Göğüslü Beyaz Hindi ile karıştırılabilmektedir. Aslında ülkemizde hindi ticaretiyle uğraşanların çoğunun eksik ve kulaktan dolma bilgilerle hindi yetiştiriciliği işini benimsemeleri sonucu bu karmaşa daha da artmıştır. Bir de üzerine pazarlama dehaları ve vur-kaç prensibini benimseyen kişiler girince iş iyice çığırından çıkmaktadır. Siz siz olun bu art niyetli insanlara prim vermeyin.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.