Hint Horozu Türleri ve Özellikleri

19.07.2019
49
REKLAM ALANI
Hint Horozu Türleri ve Özellikleri

Hint horozu türleri insanlara karşı sıcak kanlılığı ve anavatanındaki ismine yakışır asil duruşlarıyla çoğu kanatlı kümesinin gözdesi olmuştur. Ülkemizde en çok beslenen cinsler arasında olan Hint Horozu, aslen nereden gelmektedir, türleri nelerdir ve ne tür özellikleri vardır gibi sorulara cevap aradım. Yerli-yabancı birçok kaynaklardan araştırmalar yaptım. Ve bunu sizler ile paylaşmak istedim.

Hint Horozları cins olarak çok çeşitlilik göstermektedir. Dünyanın neredeyse her yerinde bulunan Hint horozları, Hindistan’da “Asil” İngilizcede ise “Aseel” olarak adlandırılmaktadır. Hint horozu cinslerinin ana vatanı adından da anlaşılacağı üzere Hindistan’dır.

REKLAM ALANI

Hintliler asil kelimesini “safkan” anlamında kullanmışlar. İngilizceye hint tavukları hakkında tür adı olarak geçmiş ve orijinal Hint tavukları bütün dünyada “Asil” olarak bilinmişler. İslamiyetin etkisinden önce Hindistan’da bu tavukların adı Asil değilmiş. Daha sonradan Asil kelimesi kullanılmış; Hindistan’ın bazı yerlerinde çok eski isimleri halen kullanılıyor.

Asil Hint Tavuk Özellikleri

1800′lü yıllarda (yani 19. yüzyılda) el yazmaları ile kayıt altına alınmış olan standartları bugün Kalküta’daki Asil yetiştiriciler halen titizlikle ciddiye alıyor.
Bir iki örnek:

 • Gaga altında çift ibikleri hiç yoktur. Sadece Bihangam cinsinde vardır.
 • Yüzleri ve kulak lobları kırmızıdır.
 • Tepe ibikleri Bihangam hariç tümünde küçük olur; dolgun, küçük bir et parçası gibi ya da kısa ve üçlü olur.
 • Sahiplerine karşı uysal olup zarar vermezler.
  Daha pekçok özellikleri uzun uzun tarif edilmiş.

Hint Tavuklarının Sınıflandırılmasının En Makul Şekli

 1. Küçük tip ama cüce veya bodur değil – bunlara Reza Asil denir.
 2. Büyük tip – bunlara Kulang Asil denir.

Ve böylece iki ana gurup altında çeşitli cinsleri sınıflandırılır. Sonradan, insan müdahalesi ile oluşturulmuş yeni melez türleri bu iki ana gurubun haricinde Asil temel cinslerinden değerlendirmemek gerekir.

Hint Horozlarının Dünyadaki Varlıkları

Asiller Hindistan’ın çoğu yerinde bulunur. En yoğun olarak Andhra Pradesh’te vardır. Asiller ve ataları ana vatanları Hindistan’dan başka Tayland, Japonya, Türkiye, İngiltere, Güney Amerika ülkelerinin çoğu ve ABD’ye kadar yayılmıştır. Hindistan – Türkiye arasında bütün ülkelerde vardır. İngiltere’de safkan Asil ilkin 1760’da tanınmış fakat bunlar Reza Asil türünden idiler.

Asillerin Nesillerini Devam Ettirme Özellikleri

Dünyadaki nadir safkan tavuk türlerindendirler. Oldukça güçlü ve dayanıklı tavuklardır. Yumurta veriminde iyi olmamakla beraber kuluçkaya yatmada kabiliyetli ve belki daha da önemlisi çok sebatlı davrandıklarından dolayı kuluçka tavuğu olarak kullanılıp hatta üst üste üç ayrı yumurta guruplarından hiç problemsiz civciv çıkarabildiği dahi görülmüş. Tabii doğal ortamda değil; bir meraklının civcivleri alıp yeni yumurtalar koymasıyla olmuş. Yani aralıksız üç defa.. 3 X 21 gün desek, en az 63 gün eder! Yanlış bir şey. Hayvanı sömürmektir zulümdür.

Evcil Hayvan Olarak Asil Beslemek

Hint tavuklarının hemcinsleriyle geçinemedikleri için karşıt cinsleri ile çiftler halinde bulundurulmaları tavsiye ediliyor. Civcivleri bile birbirleriyle dövüşür durur.
Evcil hayvan olarak uysal ve zeki hayvanlardır. İnsana alışabilirler: Sahibinin peşinden ayrılmayan Asil tavukları vardır. Gerçek asiller bir tehdit, bir tehlike sezmedikçe insana saldırmazlar. Melez türler, meselâ İngiltere’de ipek yolu ticareti ile sahip olunan Hint türü tavukların melezleri günümüze kadar gelebilmiş ama insanlara olur olmaz sebeplerle saldırdıkları için evcil hayvan olarak tavsiye edilmez, çocuklu ailelerin beslememeleri önemle tavsiye edilir.

Hint Horozu Türleri

Asil tavukları milattan bin yıl öncesi eski zamanlara kadar uzanan Hindistan hikâyelerine efsanelerine bile konu olmuşlar:
Çok güçlü kuvvetli olmaları, kobraları öldürdükleri, bir asilin bir gaga darbesi ile bir adamın bileğini kırdığı, bir asilin ağırlığınca altın bedeline bir mihrace tarafından satın alındığı gibi hikâyeler anlatılır.

REZA ASİL

Bunlar diğer Asillere göre biraz küçük olup ağırlıkları 3 kiloyu geçmez. Bir zamanlar bütün batı dünyasında “hint dövüş horozu olarak” bunlar çok popüler imiş. Bazı batı ülkelerinde Reza yerine Rajah denir (okunuşu raca veya reca).

KULANG ASİL

Büyük asil türlerinin genel adıdır. Kuzey Hint, Güney Hint ve Madras tipi gibi çeşitleri vardır. Malay ismiyle dünyada meşhur Asil türü de bu gruptandır. Kuzey Hint ve Güney Hint Asiller pek fazla farklılık taşımaz. Sadece ibik, gaga ve beden şekillerince birbirinden ayrılırlar.

MADRAS

Madras Asili diğer Kulang cinslerinden oldukça farklıdır: Ağır yapılı ve sağlam kemiklidir. 4 – 6 kilo ağırlıklarda olabilirler. Güney Hindistan’da Tamil Nadu bölgesinde bulunurlar. Kulang Asil tavuk türleri esas ait oldukları coğrafyada 4 kilodan 6 kiloya kadar çıkabilirken diğer yerlerde ve diğer ülkelerde 5,5 kiloyu aşmazlar.

MALAY

Eski Avrupalıların sandığı gibi ayrı bir hint tavuğu türü değildir. Kulang Asil’in alt türlerindendir. Malay fizik yapıları: Güney Hindistan’da Kerela ve Tamil Nadu bölgelerinde bulunan büyük Kulang Asil tavuklarıyla aynıdır.
İngilizlerin dövüş horozu olarak bir zamanlar makbul tuttukları “Malay” cinsi tavuklar İngiltere’ye 1830’larda getirilmiş ama şimdi safkanlarının İngiltere’de ve ABD’de “sadece birkaç tane” olduğu söyleniyor.

BODUR veya cüce ASİL

19. yüzyılın sonunda bir İngiliz tarafından geliştirilen bir türdür. Zamanında çok tutulmuş olup yıllar geçtikçe kimsenin ilgisi kalmamıştır. 1980 başlarına kadar görülmeyen cüce asilleri Belçikalı bir uzman kişi Ko Shamo tavuğunu, Indian Game cücesini ve Reza Asil türlerini kullanarak yeniden oluşturdu. Bodur asiller günümüzde tekrar popüler olmaya başlamıştır.

Bu saydığımız ırkların dışında da Hint horozu cinsleri mevcuttur. Bilinen tün Hint horozu ırklarını aşağıda sıralamaya çalıştık.

Müsabaka Festival Yarışma Horozu Irkları

Aseel(asil) Irkı Horozlar

 1. Türk asili
 2. Raca asil
 3. Rampuri asil
 4. Haydarabad asil
 5. Madras asil
 6. Kalkuta asil
 7. Pakistan asil
 8. İran asil
 9. Afgan asil

Şamo Irkı Horozlar

 1. Okinava şamo
 2. Cüce şamo

Diğer Hint Irkları

 1. Ganoi
 2. ga don
 3. ga cua
 4. japon tuzo
 5. Taivan
 6. Malay

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.