Kuluçkalık Yumurtada Civcivin İhtiyaç Duyduğu Maddeler

REKLAM ALANI
Kuluçkalık Yumurtada Civcivin İhtiyaç Duyduğu Maddeler

Yumurta içerisindeki embriyonun gelişmesinde ihtiyacı olan başlıca maddeler enerji,  mineral, vitaminler. ENERJİ : Embriyonun ihtiyaç duyduğu enerji, protein karbonhidrat ve yağdan karşılanır.

Gelişimin ilk dört gününde ihtiyaç karbonhidrat dan karşılanır. Daha sonra tüm maddeler sırasıyla ihtiyaca karşılık verir. MİNERAL : Kalsiyum embriyonun gelişiminde en önemlilerindendir.

REKLAM ALANI

Embriyo kalsiyumu yumurtanın kabuğundan alır. Kuluçka süresinde döllü yumurtalarda kabuk zarı kalınlaşır. Bu kabuktan alacağı kalsiyumu embriyoya iletmek içindir. Dölsüz yumurtalarda kabuk altındaki zar kalınlaşmaz.

VİTAMİNLER : Embriyonun yumurta içerisinde gelişim esnasında ve dönemde vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

Kuluçkalık yumurta ile sofrada kullanılan yumurta arasında farklılık vardır. Her iki tavuğun ihtiyacı olan besin maddeleri farklıdır. Yumurtaları kuluçkada kullanılacak tavuk ve horozlar daha dikkat edilmelidir. Hobici lerin en büyük şikayetlerinin başında civcivin yumurta içerisinde ölmesidir. Bunun başka sebepleri de vardır, fakat başta damızlıkların aldığı gıdalardır. Düşünün yumurtanın içinde keratin bile vardır. Bu madde embriyonun gelişim esnasında tüy, gaga ve tırnak oluşumunu sağlar. Gebe olan memeli canlılarda yavrunun  ihtiyaç duyduğu maddeleri anneye sonradan verilerek tamamlanabilir. Malesef kanatlılarda böyle bir şans yoktur, yumurtlandığı anda biter. Başlıkta da olduğu gibi kuluçkalık yumurtalarda civcivin ihtiyaç duyduğu maddeler eksiksiz olmalıdır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.