Kuluçka Makinasın da Nem’in Önemi

REKLAM ALANI
Kuluçka Makinasın da Nem’in Önemi

Otomatik kuluçka makinası ile yumurta çıkımı yapmak için gerekli faktörlerden biri de nemdir. Kuluçka süresinde nem oranına dikkat edilmesi ve yumurtalar için gerekli değerlerde olduğuna emin olunması gereklidir.

Kuluçka makinesi içindeki nem oranı yetersizliğinin yumurta içerisinde sıvı kaybına neden olacağı ve bu sebepten dolayı civcivler zayıf kalacağı için çıkım zorlaşacaktır.

REKLAM ALANI

Bu durumun aksine kuluçka makinesi içindeki nem düzeyi yüksek olduğunda ise yumurta içindeki fazla nemin emilmesini sağlayan hava boşluğu küçüleceği için çıkım anında civcivlerinin yumurtaları kırmaları zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı sorunlu bir çıkım gerçekleşecektir.

      Kuluçkadan iyi randıman alabilmek için nem düzeyinin belirlenen değerlerde olması gerekir.

Tavuk, bıldırcın, keklik, ördek, kaz ve hindi gibi kanatlılar için gelişim süreci boyunca gerekli olan nem miktarı %50-60 civarındadır.

Çıkım sürecinde ise nem oranları tavuklar için %70-80, bıldırcınlar için %65-85, keklikler için %80-85, ördekler için %70-80, kazlar için %85-95, hindiler için ise %70-80 civarındadır.

      Kuluçka makinesi içerisindeki nem düzeyine istenilen değerde tutabilmek için nem nozülleri kullanılabilir. Kuluçka makinesi içindeki nem oranını iyi ayarlamak çıkış randımanını ciddi olarak etkiler. 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.