Kursak Mantarı Tedavisi ve Hastalık Belirtileri

REKLAM ALANI
Kursak Mantarı Tedavisi ve Hastalık Belirtileri

Kursak Mantarı kanatlı hayvanlarda Candida albicans tarafından oluşturulan hareket yavaşlığı, keyifsizlik, ishal, iştahsızlık ve civcivlerde yavaş büyüme belirtileri ile ayırt edilebilen bir hastalıktır.

Kursak mantarı, tavuk, hindi, muhabbet kuşu, kanarya kısacası tüm kanatlı hayvanları ve memelileri etkileyen, normal şartlarda vücut için faydalı olan “Candida albicans” mantarının aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkan çok yaygın bir hastalıktır.

REKLAM ALANI

Tüm canlıların sindirim sistemi, sindirimin sorunsuz çalışmasını sağlamaya çalışan ve aynı zamanda yararlı mikro organizmaların çoğunu koruyan çok sayıda faydalı mikro organizmaya ev sahipliği yapar. Candida albicans da bu yararlı sakinlerinden biridir.

Kursak Mantarı Belirtileri

Kursak Mantarı gözlem ile farkedilebilen bir hastalıktır. Tavuklar için konuşacak olursak; sabah ilk yapmanız gereken şey hayvanlarınızın kursağında şişlik olup olmadığını gözlemlemek olacaktır. Şayet böyle bir durum gözünüze çarpacak olursa tavuğunuzun kursağına hafifçe bastırarak herhangi bir şişlik olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrol sırasında şayet kursak mantarı varsa kursakta oluşan fermentasyon işleminden dolayı gazların ve lıkırdayan su sesini duyacaksınızdır.

Adından da anlaşılacağı gibi hayvanınızın ağzı ekşi maya gibi kokacaktır. Gaganın içine biraz göz attığınızda hastalığa bir adım daha yakından görmüş olursunuz.

Aşağıda sıralayacağım belirtiler Kursak Mantarı Hastalığı ile karakterizedir.

 • Normalden daha sessiz görünür
 • Uyuşukluk
 • Bazen ishal görülür
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı (Erken teşhis edilmezse)

Kursak Mantarı Hastalığının Sebep ve Sonuçları

Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler
Antibiyotikler hem bir nimet hem de bir lanet olabilir! Hayvanınızın hastalıktan kurtulmasına yardımcı olmak için gerektiğinde antibiyotikler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bazen basit bir antibiyotik kullanımı hayvanınızın sindirim sistemi içindeki mikroorganizmaların doğal dengesini bozacağından bakteri ve mayanın aşırı çoğalmasına neden olur ve bu da Kursak Mantarı yol açacaktır.

Enfeksiyonlar ve Diğer Hastalıklar
Her zaman bir hastalık diğer hastalığın tetikleyicisidir. Kursak Mantarı başta sindirim sistemini etkileyen bir hastalık olması sebebi ile her yaştaki kanatlıyı etkileyecek olan Marek HastalığıE. Coli Enfeksiyonu gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

İç Parazitler
Parazitler, yalnızca bir kanatlının sindirim sistemini istila edip enfekte etmekle kalmaz, aynı zamanda bir kanatlının solunum sistemi, üreme organları, trakea ve hatta gözleri gibi vücudunun diğer alanlarını avlayabilir. Sindirim sistemindeki parazitler, Kursak Mantarı dostu bir ortam yaratarak organların normal işlevlerini tahriş eder ve bozar.

Sakatlanan Hayvanlar
Çoğu hayvana merakından ötürü başına gelmeyen kalmaz. Bu merak onlara çeşitli sakatlanmalar ve hareket kısıtlamalarına mecbur bırakır. Hareketsiz kalan kuşunuzda sindirim yavaşlamaları ve yemden tam verim alamama gibi durumlar baş gösterir. Bu da Kursak Mantarı oluşumu için aranan bir durumdur.

Yukarıda başlıca görülen durumlara ek olarak diğer durumlar da bir kanatlının Kursak Mantarı Hastalığı’na yakalanmasına sebep olabilir. Bunlar yem değişikliği, belirli yemlerin sindirilmesi zorluğu, iç organların tam çalışmaması gibi basit sebeplerde görülebilmektedir. Ayrıca Kursak Mantarı, Koksidiyoz ya da Klamidiyozis gibi hastalıklarla bağlantılı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kursak Mantarı Hastalığı’ndan Korunma ve Tedavi Yöntemleri

 • Hayvanlarınıza daima temiz su içirin.
 • Kum veya toprak üzerinde beslenmelerine izin verin. Yiyecekleri kursaklarında parçalamak için buna muhtaçlar. Böylece daha kolay ve verimli beslenirler.
 • Düzenli olarak gözlem ve fiziksel kontroller gerçekleştirin.
 • Yeminizin içerisine Acı biber, Sarı Papatya, Yonca, Karakafes otu, Zencefil gibi sindirim sistemini düzenleyici şifalı bitkiler ekleyin.
 • Kabak Çekirdeği, Sarımsak, Nane ve Latin Çiçeği gibi doğal iç parazit karşıtı bitkileri düzenli olarak hayvanlarınıza verin.
 • Hayvanlarınızın kursaklarını tıkayacak ve sindirim sistemlerini zorlayıcı cisimlerden uzak tutun. Plastik, ip, poşet vs.
 • Uzun veya Sert lifli otları sürekli vermekten kaçının.
 • Hayvanınızı ekmek ve makarna gibi nişasta oranı yüksek gıdalardan uzak tutun.
 • İçme sularına düzenli olarak elma sirkesi takviyesi yapın. Bu uygulama hayvanınızın sindirim sistemini dengeleyecek ve koruma altına alacaktır.
 • Düzenli besleme programı uygulayın ve sularına probiyotik takviyesi yapın. Burada şunu belirtmekte fayda var kefir içerisinde birçok faydalı mikroorganizmayı barından doğal bir probiyotiktir. Sadece kanatlı hayvanlarınız değil insanlar için de kefir kullanımı vücut dengenizin bozulmaması için hayati önem arzetmektedir.

Kursak Tıkanması Tedavisi

Öncelikle şunu söylemekte yarar var. En yakınızda bulunan kanatlı hayvan uzmanı bir veterinere gitmeniz en faydalısı olacaktır. Şayet böyle bir imkanınız yoksa söyleyeceklerim “şayet hastalık çok ilerlememişse” faydalı olacaktır.

Kursak şişmesi, kursak tıkanması  ve su dolması durumlarında hayvanınızın ağzına birkaç damla zeytinyağı döktükten sonra kursağını yukarı doğru masaj yapıyor gibi hafifçe ovalayın. Bu uygulama sonuç vermezse hayvanınızı kusturmayı deneyebilirsiniz. Kursağında biriken fermente gıdayı boşaltmanız gerekecektir. Yaklaşık 30 saniye boyunca baş aşağı tutup ovalayarak kursağındaki her şeyi boşalttığından emin olun. Biraz dinlenmesine izin verdikten sonra sindirim sistemini düzenleyici olarak bolca kefir içirin. 2-3 gün içerisinde hayvanınızda iyi yönde bir eğilim göremezseniz mutlaka veteriner hekime başvurun.

Kursak Mantarı Tedavisi

Ağızda oluşan mantar tabakasına ise eczaneden TRIFLUCAN isimli şurubu 3 gün boyunca kullanabilirsiniz. Güvercin, Kanarya, muhabbet kuşu gibi ufak kuşlar için günde 1-2 damla, tavuklar için 3-4 damla şeklinde uygulayabilirsiniz.

Ağır vakıalarda, kursağın cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekebilir. Bunu sakın kendinize deneyim olur düşüncesi ile evde denemeye kalkışmayın, mutlaka bir veterinere müracaat edin.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.