Makineye Konulan Yumurtanın Çıkım Oranı Yükseltilmesi

REKLAM ALANI
Makineye Konulan Yumurtanın Çıkım Oranı Yükseltilmesi

Kuluçka makinesi ne konulan her yumurtadan civciv çıkmak zorundadır diye bir kaide yok. Bu olayın belli başlı nedenleri vardır. Kuluçka makinesi ne konulan ortalama her 100 yumurtadan çıkan civciv adedine çıkım randımanı denir. Kuluçka makinesi çıkım randımanın yüksek olabilmesi için bazı kurallar ve şartların bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu kurallar ve şartlar kümesteki sürüden başlar, civciv oluşarak çıkıncaya kadar gecen süreyi kapsar. Kuluçka makinesine girecek yumurtalar döllü 55-65 gr arasında düzgün biçimli olmalıdır. Kabuğu çatlak, pürüzlü, yıkanmış  ve bir haftayı geçmeyecek şekilde olmamalıdır.

Öncelikle şunu unutmayalım kuluçka makinesine  konan bütün yumurtalar döllü değildir her ne kadar yumurta döl kontrolü  sağlayan çihazlarla, lambalarla baksanız dahi illaki gözden kaçan ayrıntılar olucaktır. Dölsüz yumurta nispeti  % 8 ila 15 arasında değişir. Mevsimler ve yemler damızlık tavuklarda döllülüğü tetikleyen unsurlardır. Kuluçka makinesi ne konan  dölsüz yumurtalardan civciv çıkmaz. Bu durum döllü olan yumurtalarında bazılarında görülebilir. Bu hadiseye yumurta içindeki ölümler sebeb olur. Yumurta içindeki ölümler iki grupta incelenir.

 1-Yumurtayla Alakalı İç Sebepler
 2-Kuluçka Makinesine Bağlı Dış Sebepler

Yumurtayla alakalı iç sebepler. Daha ziyade 3 ila 5 inci günlerde ve 17 ila 20 nci günlerde vuku bulmaktadır.  Damızlık yumurtalar kuluçka makinesi ne  konmadan önce 3 ila 7 gün 20ºC üzerinde muhafaza edilmiş ise yumurta içinde embriyoda oluşum başlamış demektir. Bu yumurtalar makineye konunca daha yüksek ısıda ilk civciv nüveleri ölür. Yumurta içinde kan halkası teşekkül eder. Kuluçkanın ilk devresinde yumurta içinde civciv teşekkül ettikten sonra hemen ölmesinde damızlık tavukların yetersiz beslenme veya kullanılan yemde vitamin noksanlığının etkisi vardır. Damızlık tavuklar bulaşıcı hastalık geçirmiş iseler ilk civciv nüveleri ölür.
Kuluçka Makinesine Bağlı Dış Sebepler. Burada ölümler 3.ve 4. günler ile 16. ve 20. günler arasındadır.

Civcivler kabuğu delmeden ölürlerse
 1.Vantilasyon azlığı
 2.Isı derecesinin yanlış ayarlanması
 3.Çevirmenin tam yapılmaması
 4.Termostat veya ısıtıcıların bozulması

Civcivler kabuğu deldikten sonra ölürse
 1.Kuluçka dönemi nem azlığı
 2.Kuluçka dönemi ısı azlığı
 3.Kısa zamanda ısının çok yükselmesi

REKLAM ALANI

Civcivler kabuğa yapışıp çıkamadıklarında
 1.Rutubetin azlığı

 İri ve yumuşak vücutlu civciv çıkması ve çıkmanın gecikmesi
 1.Isı derecesinin düşük olması
 2.Havalandırmanın azlığı

 Yumuşak olan ölü civcivler, göbek iltihaplanması
 1.Dezenfekte ve fumigasyonun yetersiz olması

 Civcivlerin erken çıkması ve düzensiz çıkması
 1.Isının çok yüksek olması
 
Aksak bacaklı topal ve çapraz gagalı civcivler
 1.Kalıtsal
 2.Yemde zehirli maddenin bulunması en önemli sebeplerdir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.