Mandarin Ördeği Özellikleri (Aix galericulata) Hakkında Bilgiler

19.03.2022
34
REKLAM ALANI
Mandarin Ördeği Özellikleri (Aix galericulata) Hakkında Bilgiler

Mandarin Ördeği‘nin anavatanı Çin ve Japonya olarak bilinmektedir. Doğu Asya bölgesinden tüm dünyaya yayıldığı belirlenmiştir. Mandarin Ördeği yaklaşık 45 cm bir vücut ağırlığına ulaşmaktadır. Kanat açıklığı 71 cm ve Vücut ağırlığı 520-630 gr arasında değişiklik göstermektedir. Mandarin Ördeği’nin ömrü yaklaşık 6 senedir. Mandarin Ördeği erkek ve dişi ayırımı yapmak çok basittir. Erkek Mandarin Ördeği harika bir renk kombinasyonları içinde rengarenk gözükürken Dişi Mandarin Ördeği grili ve beyazlı tüy rengine sahiptir. Mandarin Ördeği sesleri diğer ırklara göre çok sesli değildir. Mandarin Ördeği dişisi Carolin Ördeği (Aix sponsa) dişisi ile çok karıştırılabilir. Peki hangi özelliklerinden ayırt edebiliriz ? Mandarin Ördeği dişisinin kafa kısmında yeşilimsi renk tonu yoktur. Daha çok siyah gri tonlardadır. Diğer bir ayırt edici özellik ise göz çevresindeki beyazlığın daha ince olmasıdır.

Mandarin Ördek Tüy Dökümü Zamanı

Erkek Mandarin Ördekleri her yılın Mayıs ayında tüy dökümü gerçekleştirir ve Temmuz ayında kanat tüylerini kaybeder. Bundan ötürü 1 ay uçamaz, daha sonra yeni tüylerine kavuşur.

REKLAM ALANI

Dişi Mandarin Ördekleri kuluçkadan sonra tüylerini yeniler.

Mandarin Ördek Yaşam Alanı

Mandarin Ördeği ormanlık, sulak bol otlu bölgelerde yaşamayı çok sever. Çok sadıktır ve yetiştirildiği büyütüldüğü bölgeden ayrılmaz. Bu sebepten yetiştiricileri dışarıda başı boş bir şekilde bırakırlar. Küçük bir gölet hazırlanıp yem, su ve üretim şartları için uygun bir bölge olduğunda başka bir yere kaçışlar olmaz. Soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı bir ırktır.

Mandarin Ördek Beslenmesi

Mandarin Ördekleri hemen hemen her şeyi yiyebilir.

  • Ot
  • Yeşilik
  • Su bitkileri
  • Fındık
  • Fıstık
  • Cesitli Böcekler
  • Meyveler
  • Meyve Kabukları
  • Solucan gibi önüne gelen her şeyi yeme kabiliyetine sahip bir ördek ırkıdır.

Mandarin Ördek Üremesi

Mandarin Ördekleri 2 yaşından itibaren üremeye hazır haldedir. Eş seçimlerini genellikle kış aylarında yaparlar ve bu ırka özgün olan bir diğer özellikte eşler ayrılmazlar uzun seneler boyunca düzenli yavrular dünyaya getirirler. Üreme zamanları Haziran – Temmuz aylarında gerçekleşir. Yumurtaların başından kolay kolay hiçbir şey için ayrılmayan dişiler 26 – 30 gün boyunca yumurtalar çıkasıya kadar kuluçkada kalırlar. Yumurta sayısı 4 – 12 tane arasıdır.

Yumurtadan çıkan Mandarin ördek yavruları kendi başlarına yaşama kabiliyetlerine sahiptirler. Ancak soğuk havalara hassastırlar. Bundan dolayı dişi yavrularını bir süre daha göz kulak olur. Ortalama 35-55 gün arasından sonra uçma yeteneğine sahip olabilirler.

Mandarin Ördeği, bazen yüksekte ve sudan çok uzakta, ağaçların içindeki deliklerde yuva yapar. Anne ördek yavrularının yumurtadan çıkmasından kısa bir süre sonra uçar ve yavrularını yuvadan atlamaları için motive eder. Ağacı terk ettiklerinde ve suya geri döndüklerinde, baba ördek aileye geri dönecek ve ailesinin korunmasına yardımcı olacak.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.