Tepeli Ponpon Ördek Özellikleri, Renk Çeşitleri

19.03.2022
37
REKLAM ALANI
Tepeli Ponpon Ördek Özellikleri, Renk Çeşitleri

Tepeli ördek, başındaki tüylerin ponpon şeklinde olmasıyla dikkat çeken bir ırk haline gelmiştir. Tepeli ponpon ördek, orta ağırlıkta süs veya hobi amaçlı yetiştirilen bir ördek cinsidir. Tepeli ponpon ördeğin kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte 1600’lü yılların öncesinde ilk olarak gözlemlenmiştir. 17. yüzyılda Hollandalı ressamlar tarafından resmedilmiştir. Tepeli ponpon ördek cinsi muhtemelen Avrupa’da gelişimini tamamladı, ancak Doğu Hint Adaları kökenli bir ırktır. Avrupa’ya

Hollandalı gemiciler tarafından Doğu Hint Adaları’ndan getirildiği söylenmekte.

REKLAM ALANI

Tepeli ördekler, 1800’lerin ortalarında Amerika’ya getirilmiştir. 1910 yılında İngiliz standartlarına kabul edilmiştir. Beyaz tepeli ördek, 1874’de Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin mükemmeliyet standardına kabul edilmiştir. 1977’de ise siyah tepeli ördek kabul edilmiştir. Bu cinsin ayrıca 20. yüzyılın sonlarında John Hall ve Roy Sutcliffe tarafından yetiştirilen ufak tefek bir türü vardır. Bu ufak tefek (minyatür) versiyonu 1997 yılında Tepeli Minyatür Ördek adı ile tanınmıştır.

Tepeli Ponpon Ördek Özellikleri

Tepeli ponpon ördek, orta boyutlu daha çok yumurtası ve görünüşü için beslenen bir ördek cinsidir. Kendine has belirgin özelliklere sahiptir. Tepeli ördeklerin gövdeleri orta uzunlukta boynunu dik taşıyan bir duruşa sahiptir. Kafalarının arkasında büyük bir tüy yumağı vardır. Şimdilerde meşhur olan bonus kafalı insanların saçlarına benzer.

Tepeli ponpon ördeklerin uzun gagaları ve ayakları vardır. Gaga, bacak ve ayakları soluk turuncu renktedir. Siyah renk olan tepeli ördeklerde ise gaga, bacak ve ayaklar koyu gri renk olmaktadır.

Tepeli Ördeklerin beyaz ve siyah renk çeşitleri Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin mükemmellik standardı tarafından kabul edilmektedir. Ancak Buff (Devetüyü), Blue (Mavi) ve Grey (Yeşilbaş) gibi diğer renk çeşitleri kimi yetiştiriciler tarafından geliştirilmiştir.

Tepeli ponpon ördek ortalama 2.5-3 kg ağırlığında olmaktadır. Ufak minyatür versiyonu ise 0.9-1.2 kg arasında gelmektedir.

Hem et hem de yumurta üretimi için beslenebilecek bir ırktır. Ancak günümüzde daha çok süs ve sergi amaçlı yetiştirilmektedir. Ayrıca hobi amaçlı evcil hayvan olarak da besleyenler bolca bulunmaktadır.

Tepeli ördekler oldukça sessiz kuşlardır. Doğada sakin bir şekilde gezinmeyi severler, arkadaş canlısıdır. Dost canlısı olmaları nedeniyle evcil hayvan olarak beslenmeye uygundur. Tepeli ördek yavrusu nispeten hızlı büyür. Bu yüzden eti için de beslenmektedir. Oldukça büyük yumurtaları vardır.

Tepeli Ponpon Ördek Cins Bilgileri

  • Cins Adı: Tepeli Ponpon Ördek
  • Yetiştirme Amacı: Et, Yumurta, Sergi, Süs, Evcil Hayvan
  • Karakter: Sakin, Kolay, Hızlı Büyüyen
  • Ağırlık: Erkek ördek 3.2 kg, dişi ördek 2.7 kg
  • İklim Toleransı: Tüm iklimler
  • Yumurta Rengi: Kırık beyaz
  • Yumurta Ağırlığı: 80-90 gram
  • Yumurta Verimi: Yıllık 100-130 adet
  • Renk Çeşitleri: Beyaz, siyah
  • Menşei: Muhtemelen Doğu Hint Adaları

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.