Toulouse Kazı Özellikleri, Yetiştiriciliği, Yumurtası, Kilosu

19.03.2022
55
REKLAM ALANI
Toulouse Kazı Özellikleri, Yetiştiriciliği, Yumurtası, Kilosu

Toulouse kazı çok eski bir kaz cinsidir. Fransa’nın güneybatı bölgesindeki Toulouse kentinde geliştirilmiştir. İlk olarak 1555 yılında kayıtlara geçmiştir. Özellikle orijinal gri renkli Toulouse kazı çok eskiye dayanmaktadır. Boynunun altında gerdanı olmayan tarımsal tip ve gerdanı bulunan ağır kilolu endüstriyel tip olmak üzere iki ayrı varyasyonu bulunmaktadır. Her iki tip de diğer kaz cinslerine nispeten çok büyük ve ağırdır.

Toulouse kazı ilk olarak 1840’larda İngiltere’ye ve 1850’lerin başlarında Amerika’ya ihraç edildi. Toulouse kazı, Amerika’da satılan en popüler ticari kaz cinsi olmuştur. 1874’te Amerikan Mükemmellik Standardı’na kabul edilmiştir. Daha sonra Toulouse kaz ırkı Kuzey Amerika’ya götürülmüştür. Soğuk geçen kışlara dayanma kabiliyeti nedeniyle popüler olmuştur.

REKLAM ALANI

Toulouse Kazı Özellikleri

Toulouse kazı ağır bir kaz ırkıdır. Büyük sarkık gerdanı, ağır ve derin gövdeye sahiptir. Gerdanı olmayan biraz daha hafif tipi vardır. Buff (Devetüyü) ve Gri renk çeşitleri ile tanınır. Çin Kazı gibi gagasının üzerinde çıkıntısı yoktur gagası düz bir forma sahiptir. Neredeyse yere değen derin bir gövdeye sahiptir.

Amerikan Hayvancılık Irkları Korunma Derneği, Toulouse kazını üç alt gruba ayırmıştır. Alt gruplar ise Sergi, Üretim ve Standart Gerdanlıdır. Sergi ve standart gerdanlı türü ağır kuşlardır. Sergi türü çok daha abartılı bir görünüm özelliğine sahiptir.

Toulouse kazı erkeği ortalama 9-13 kg ağırlıkta olabilmektedir. Dişiler ise 7-9 kg civarında olmaktadır.

Toulouse kaz ırkı büyüklüğü ve et verimi yüksekliği nedeniyle daha çok et üretimi için yetiştirilmektedir. Aynı zamanda gösterişli duruşundan ötürü sergi kuşu olarak da beslenmektedir. Toulouse kazı önemli bir kaz eti ve karaciğeri kaynağıdır. Ayrıca kabarık tüyleri de ticari olarak değerlendirilmeye elverişlidir.

Diğer ağır kaz ırkları gibi Toulouse kazı da tipik olarak uysaldır. Büyük geniş gövdeleri ve hızlı büyüme performansı ile tanınır. Bol miktarda yiyecek olduğunda ve egzersiz için az veya hiç yer olmadığında hızla kilo alırlar.

Yumurta verimi zayıf bir kaz ırkı olarak bilinir. Yılda 25-50 yumurta yapar. Yumurta rengi beyazdır ve ağırlığı 140-200 gram arasında olmaktadır.

Toulouse kazı yem bulma konusunda zayıftır. Kuluçka dönemi öncesinde çok kilolu olmamaları gerekir. Bu dönemde yem içerisinde yüzde 18-22 oranında ham protein vermek gerekir. Yeterli hareket alanı bulduklarında, bol yeşillik yediklerinde ve yüzmek için suya daldıklarında yumurtlama ve çıkım oranında ciddi artışlar olmaktadır.

Toulouse Kazı Cins Bilgileri

  • Cins Amacı: Et
  • Mizaç: Dikkat çekici, dost canlısı, hızlı büyüyen
  • Ağırlık: Erkek kazlar 9-13 kg, dişiler 7-9 kg
  • İklim Toleransı: Tüm iklimler
  • Yumurta Rengi: Beyaz
  • Yumurta Ağırlığı: 140-200 gram
  • Yumurta Verimi: Yıllık 25-50
  • Renk Çeşitleri: Devetüyü (Buff) ve Gri
  • Menşei: Fransa

Aşağıdaki videoda ve video galerisindeki görüntülü yazılarımıza bakacak olursanız 19-20 kilo olduklarını söylüyor. Ancak sanırım kendisi ingilizce kaynaklarda 19-20 lbs(pound) yazan bölümü kg olarak anlamış ya da google translate ile çevirmiş Zira 1 lbs = 0,45 kg

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.