Zibrit Horoz ve Tavuk Özellikleri

23.07.2019
46
REKLAM ALANI
Zibrit Horoz ve Tavuk Özellikleri

Zibrit tavuk ırkı, İngiltere menşeili muhteşem görünümlü bir tavuk cinsidir. Gerçek orijinal küçük tavuk ırklarından biridir. Yani zibrit ırkının aslı minyatürdür ve başka bir büyülükte varyasyonu yoktur. Zibrit ırkı1800’lerin başlarında Sir John Saunders Sebright tarafından geliştirilmiştir. Ve bir kişi ismiyle adlandırılan tek tavuk cinsi özelliğini taşımaktadır.

Sebright, göz alıcı tüylere sahip bir süs tavuğu ırkı geliştirme amacıyla zibrit tavuk ırkını geliştirmiştir. Zibrit cinsi, en eski İngiliz orijinal küçük tavuk ırklarından birisidir. Bu cinsi oluşturmak için kullanılan kuşların detayları hala bilinmemektedir.

REKLAM ALANI

Ancak Hamburg, Nankin, Fizan ve Rosecomb tavuk cinslerinin Zibrit tavuk ırkı gelişiminde çok önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Günümüzde Zibrit büyük çoğunlukla süs tavuğu olarak beslenmektedir. Amerikan Kanatlılar Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na 1874 yılında kabul edilmiştir. Amerikan Bantam Derneği’ne göre, şu anda en popüler 10 bantam tavuk ırkından biri olarak kabul görmektedir.

Zibrit Tavuk Özellikleri

Zibrit tavuğu, kanatlı hayvan meraklıları arasında sevecen doğaları ve güzel tüyleri ile çok popülerdir. Tavuk ve horozu aynı renk ve tüylere sahip olan tek ırk olma özelliğine sahiptir. Horozların yele, kuyruk ve sırt tüylerinin uzun olmadığı anlamına gelir.

Zibrit tavuk cinsinin altın(gold), gümüş(silver) ve devetüyü(buff) olmak üzere üç renk çeşidi bulunmaktadır. Yukarıda da belirtiğim gibi tavuk ile horoz tüylerine bakıldığında aynı uzunluk ve desene sahip olmalıdır. Piyasada zibrit diye satılan karışık renk ve uzun tüylü olan diğer minyatür ırklarla kırdırılmış hayvanları görüp de zibrit zannetmeyin.

Kısa sırtları, orantılı olarak büyük göğüsleri ve aşağıya doğru işaret eden kanatları, açısal, gösterişli bir görünüm oluşturur. Kuyrukları geniş yayılır ve hafif bir yukarı açıyla tutulur. Kırmızı gül ibiğe sahipler ve ibik düz, yatay bir sivri uçla biter. Tavuklar benzer fakat daha küçük ibiklere sahiptir.

Kulak memeleri morumsu-kırmızı veya turkuazdır. Bacakları tüysüz ve kayrak mavisi renklidir. Zibrit horozları yaklaşık 620 gram ve tavukları yaklaşık 570 gram ağırlığındadır. Yılda 60-80 adet krem-beyaz tonlarda yumurta yaparlar.

Zibrit Tavuk Irk Mizacı

Zibrit ırkı arkadaş canlısı, aktif ve sosyal bir tavuk cinsidir. Horozlar agresif değildir. Ancak çoğu minyatür tavuk ırklarında olduğu gibi zibrit tavukları da biraz ürkektir. Küçük boyutlarına nispeten büyük kanatlara sahip olamaları iyi uçtuklarını gösterir.

Zibrit tavuğu özellikle süs amaçlı beslemeye uygundur. Tavuklar nadiren gurk olur ve civcivlerin ölüm oranları yüksektir.

Yetişkin zibrit tavukları genellikle hastalıklara karşı dayanıklı ve dirençli kuşlardır. Ancak marek hastalığına karşı hassastırlar. Evcilleştirmek çok kolaydır ve evcil hayvan olarak da beslenebilmektedir.

Genetik yapıları nedeniyle horozlar bazen kısır doğabilir. Bu da üremeyi ve çoğalmayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bazı yetiştiriciler tavuk tüylü zibrit horozların üreme üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu düşünmekte ve yarışmalarda otomatik olarak diskalifiye olacaklarını bilmelerine rağmen uzun tüylü horozları üreme amaçlı kullanmaktadırlar.

Zibrit Irkı Sizin İçin Uygun mu?

Küçük bir sanat eseri niteliğinde ve sevimli bir kümes hayvanı istiyorsanız zibrit ırkı sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Oldukça dayanıklıdırlar ve bu yüzden özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Ancak zibrit yetiştiriciliği zorlu bir iştir. Bu ırkı üretmek özellikle kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde yeni ve amatör olanların yapabileceği bir iş değildir. Bu güzel kuşlar, mükemmel şekilde tasarlanmış tüyleri ve zarif görünümleri ile kümesinize egzotik, benzersiz bir hava katacaktır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.